LUGEMISPÄEVIK | Charlotte Roche “Märgalad”

Too kärtsroosa raamat on juba pikemat aega poelettidel mulle silma torganud ning tagakaanel on paljulubavat lühikokkuvõte: “Hedonistlik, ent samal ajal ka haavatav Helen on tõeline mässaja: ta mässab oma vanemate ja ema poolt tütrele pähetambitud käitumisnormide vastu ja teeb seda oma keha, kehaeritiste ja omapäraste seksuaalpraktikate kaudu. Nii on “Märgalad” omamoodi ekskursioon veel viimaste tänapäeval alles jäänud tabude juurde.”

Mõistagi kiskus mind kui magnetiga märksõnade hedonistlik, haavatav, mässama ja tabud poole. Seega tõin pärast üht järjekordset kontorinädala lõppu raamatu enesega koju kaasa, haarasin poest veinipudeli, seadsin end mõnusalt aiatooli peesitama ja hakkasin lugema. Kõik oli muidu väga meeldiv, ainult raamat osutus kohutavalt halvaks.

Kadri Karro kirjutab Eesti Ekspressis (04.09.2012) “Märgalade” kohta, et Roche’i keelekasutus on julge ja nauditav, kaante vahel on samaaegselt tülgastav, naermaajav ja erutav lugu ning nimetab raamatut pisut veidraks feministlikuks anaalloputuseks.

Veider feministlik anaalloputus – nagu ma Karro arvustusest aru sain – on positiivne asi.

Julge ja nauditav keelekasutus tähendab, et Roche kirjatükk kõlab nagu jalutaks laupäeva öösel mõnest (Pärnu) ööklubist mööda, kus iga teise sõnana kõlab “perse” ja kaheksandana ”vitt”. Minu jaoks ei ole see nauditav ega julge. See on hoopis labane ja mage.

“Märgalad” räägib peamiselt enda keha üle ise otsustamisest (kõik need “veidrad” ja “veel veidramad” praktikad, mida Helen harrastab, sh täiselaiseks saades enda steriliseerida laskmine), ent see idee läheb liigse rõvetsemise taga kaduma. Palju valjema hääle on Roche andnud seksuaalpraktikate olemusele.

Ma olen üsna kindel, et hallitusega kaetud avakoodokiviga masturbeerimise kirjelduse juures lihtsalt ei saa olla ühtegi lugejat, kellel üheks esimeseks mõtteks oleks: “Vaata aga! See siin on väga ilmekas näide sellest, kuidas naisel on oma keha üle otsustamise õigus.” Pigem on see mõte midagi väga teistsugust.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s