Uitmõtted 6 | septembriöine unistus ideaalsest suvepuhkusest

(CC) Maria Tyutina/Pexels.com

Istusime ühel õhtul hipiliku (kuigi enam ei tundu see sõna tema iseloomustamiseks passivat) sõbraga tema Karlova kodus, jõime köögis teed ja rääkisime raamatutest, lugemisrõõmust ja kõige jaburamast ideaalsest (suve)puhkusest.

Viimane kujutaks endast paariks nädalat tsivilisatsioonist eemaldumist ja kusagil metsas võrkkiiges James Joyce’i lugemist. Soojenduseks tema luuletused ja debüütteos “Kammermuusika” (1907), edasi liikuda proosaradele, üksteise järel järjest modernistlikumaks: “Dublinlased” (1914), “Pagulased” (1915), “Kunstniku noorpõlveportree” (1916), “Ulysses” (1922) ja lõpetuseks “Finnegans Wake” (1939).

“Ulysses” tuleks kindlasti võtta lugemisele inglise keeles, muidu läheb ehk õige “üks lause 60 leheküljel ilma ühegi kirjavahemärgita” kogemus vett vedama.

Pärast seda luges sõber ette mõned lõigud Henry Milleri “Vähi pöörijoonest” ja täheldasin taaskord, et minu kirjanduseelistused on viimase paari-kolme aastaga tohutult muutunud. Enam ei ootagi ma niivõrd tegevuse arengut, mind huvitab aina enam tegelaste sees toimuv ja need va suvalised seosed, mida pealtnäha sobimatute asjade vahel luuakse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s