Pärastlõuna Tolkuse rabas

Oleme M-ga mitmel korral arutanud, et kõigil on oma kodumaastik. Ütled “loodus” ja inimesele tuleb konkreetne pilt silme ette. Minu jaoks tähendab kodumaastik Raeküla männitukkasid, merd ning Häädemeeste ümbrust.

Tegelikult on see isegi natukene naljakas. Ma ei ole ennast õieti kunagi väga tugevate juurtega inimeseks pidanud, ometigi hästi tunnen ennast eelkõige Pärnu-Häädemeeste looduses. Siiski sündinud ja kasvanud Pärnus (teist põlvkonda), kõik need teada sugupõlved (kuus) Kärba Otini (tänks, Geni!) on oma tegemisi toimetanud Häädemeeste ümber.

Möödunud laupäeval toimetasime samuti M-ga Häädemeeste lähistel ning käisime Tolkuse rabas teed joomas, üksikuid linde kuulamas ja linnakära unustamas.

Männiliike on maailmas umbes 115, kuid Eestis kasvab looduslikult vaid harilik mänd (Pinus sylvestris), mis on maailma kõige laiema areaaliga männiliik. Seevastu männikud – mu lemmikud – jagunevad tüübi järgi neljaks: palumännik, nõmmemännik, rabamännik ja rabastunud männik.

Teine suur loodusrõõm on mul kõiksugused samblad ja samblikud. Kuidas ei ole võimalik armastada pehmet samblavaipa ning põdrasamblikest natukene vaimustuda?

Põdrasamblikke (Cladina) leiab Eestis seitset erinevat liiki. Et ma lõppude-lõpuks siiski samblike asjus ekspert pole, ei katsu ma end entsüklopeediate abil targemaks luisata ja teen hoopiski folkloristliku kõrvalepõike etnomeditsiini juurde. Põdrasammal olla väga hea arstim tiisikuse vastu, ravivat ka maksa ja lihtsalt köha ning nohu. Kui põdrasammalt ja tammekoort koos leotada, leevendavat ka hambavalu.

Mul on eluaeg olnud tükk tegemist, et endast ka mõne ürituse/väljasõidu lõppedes mõnigi foto leida. Ikka ja alati läheb seda mustrit mööda: kes kaamera taga, see fotosilma ette ise ei jää. Mõni ninatark nipsaks seepeale ilmselt: “Palu siis kellelgi endast ka pilti teha,” ja sellest vist tegelikult suurim murekoht tekibki.

Mulle ei meeldi poseeritud fotod. Mulle ei meeldi ise poseerida ja mulle ei meeldi, kui mu kaamera ees poseerima hakatakse. Mulle meeldib võimalus fotole tabad võrdlemisi loomulikke (ja argiseid) momente. Näiteks, ma ei käi eales talvel lühikeste käistega kleidikestega metsas, miks peaksin siis nii poseerima?

Kuidas sa siis annad kellegi teise kätte mõneks ajaks kaamera? Ei ütle ju ometigi, et käi nüüd näiteks veerand tundi ise sellega ringi, tee kindlasti minust ka mõni loomulikuna näiv pilt ja ma katsun ära unustada, et järgmised 15 minutit võiks hästi fotogeeniline üritada olla.

Tolkuse raba on 55 ruutkilomeetrit suur ja selles leidub 42 laugast. Ujuda saab siiski vaid ühes ning matkarada on natukene üle kilomeetri pikk.

Rahvasuus on raba nimesaamise lugu järgmine: üks mees ei soovinud üldse Põhjasõtta minna ning varjas end selle ees rappa. Aastaid hiljem avastas mõisnik ta sealt redutamast, nimetas meest tolguseks ja saigi rabale nimi pandud.

Sookail (Rhododendron tomentosum) on kesknärvisüsteemi mõjutav kanarbikuline. Taime söömine tekitab iiveldust, nohu, krampe, liikumishäireid ja teadvusekaotust. Tegelikult ei pea sookailu mõju tundmiseks üldse mitte taime ampsa, piisab sellest, kui selle läheduses pikemat aega viibida. M rääkis, et tegi kord sookailu kasvukoha lähedal metsa ning pärast oli üsna halb olla. Ka ilmatuma tark vikipeedia ütleb, et ainuüksi sookailu lõhn võib mõnedel inimestel peavalu tekitada.

Samuti sõnab vikipeedia, et mõned toredad inimesed segavad taime koduõlle sekka, sest see teeb rohkem purju, kuid arukam oleks sellist jooki mitte mekkida.

Ühtki metsist (Tetrao urogallus) meil näha ega kuulda ei õnnestunud, see-eest nägime üht hanekolmnurka, mis mõistagi ei tähenda veel hallade saabumist. Nagu mu isa selle pühapäeva hommikul pannkoogitaldriku taga istudes ilusasti sõnastas: “See, et haned lähevad ei tähenda veel, et nad kuskile kohale jõudnud juba oleks ja hallad käes on.” Kõik on formuleerimise küsimus.

Ent metsis, muide, on Euroopa suurim kanaline. Kana seevastu on tyrannosaurus rexi lähim elusolev sugulane.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s