Uitmõtted 7 | Sans le jazz, la vie serait une erreur

Mul oli lapsena üks roosa kaisukaru. Oli teine võrdlemisi hädise väljanägemisega ja selle võrra veel eriti armas minule. Nii armas ja kallis, et kirjutasin talle isegi laulu. 50-50 õnneks ja kahjuks ei ole neid laulusõnu enam alles, kuid meeles on veel paar rida (meisterlikust) refäänist:

Roosa karu, roosa karu,

oled minu armas karu.

Laulust üksi ei piisanud, mul oli selleks puhuks välja mõeldud ka koreograafiline kava. Peaasjalikult seisnes see kaisukaruga mööda elutuba keerutamises ja muusika taktis mõmmiku lae poole tõstmises. Viimase inspiratsioon pärines kahtlemata stseenist, kus Rafiki Simbat savanniasukatele näitab.

Oluline on ära märkida veel, et sõnad olid kirjutatud üsna rütmika džässpala peale. Tuhnisin viimati Pärnus käies päris pikalt vanade plaati vahel lootuses see lugu üles leida, blogisse lisada ja täiskäigul nostalgiamaale rännatada, kuid asjatult. Siiski, lootus sureb viimasena ja praeguseks on mul selle loo leidmisest kujunenud väikestviisi missioon.


Pealkirjas kasutatud tsitaadi (džässita oleks elu viga) autor on suur džässisõber Boris Vian, mitmel rindel andeks prantslane. Ajalukku läinud eelkõige pseüdonüümi Vernon Sullivan all ilmunud krimikirjanduse paroodiate tõttu. Lisaks romaanikirjanikule eluajal pidanud ka näitekirjaniku, ajakirjaniku, muusiku (oli trompetimängija), laulja (võib-olla mitte esimene valik, kelle plaati kodus kuulaks), laulukirjutaja (enimtuntud sõjavastane laul Le Déserteur*) ning inseneri ameteid. Natukene nagu Hunt Kriimsilm.

* 1970. aastatel, näiteks, kogus loo cover populaarsust Briti tuumavastase liikumise seas ning Thomas Pynchon kasutas salmi laulust oma debüütromaanis. Ootan huviga (irooniata), kas ja millal keegi selle taasavastab ja sõnad nagu Si vous me poursuivez / prévenez vos gendarmes / Que je n’aurai pas d’armes / et qu’ils pouront tirer ( If you pursue me, / warn your policemen, / that I won’t be carrying any weapons, / and that they’ll be able to shoot) mõne sotsiaalse liikumise rakkesse paneb.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s