Dunkirk (2017)

Pärast Christopher Nolani “Dunkirik” vaatamist oli tunne nagu oleks rongi alla jääda ning vestelda sobib ainult poolel häälel. Järgmise päeva õhtul on kohati endiselt liimist lahti tunne. Seega väga lühidalt – suurpärane film.

(c) Kaader filmist “Dunkirk”

Nolani käekirja lahutamatuks osaks on ajaga mängimine. Nõnda põimib ta pea kahetunnises filmis läbisegi kolme narratiivi: nädal kail, päev merel ja tund õhus. Ühte sündmust näeb eri perspektiividest, kuid mitte lineaarselt. Tulemus on hüplik, ajab segadusse ja on kohati frustreeriv.  Ühelt poolt on see kindlasti teadlik viis panna vaataja kogema seda hektilist olukorda, milles tegelased viibivad (ka Hans Zimmeri loodud rahutu helikeel ei lase vaatajat hetkekski vabaks ning end hästi tunda), teisalt jälle kerkib küsimus kuivõrd oli see lihtsalt esteetiline valik ja loo jutustamiseks tegelikult tarvilik.

(c) Kaader filmist “Dunkirk”

Minu jaoks eristas “Dunkirki” teistest sõjafilmidest selle impersonaalsus ja vahetule kogemisele rõhumine. Selleks, et vaatajat köita ja tegelastele kaasa elama panna, ei ole neile tingimata vaja taustalugu. Imehästi töötab ka, kui näitamise asemel panna läbi elama. “Dunkirk” on emotsionaalselt rusuv esimestest sekunditest: ilustamata, segadusseajav, kõle, klaustrofoobne, lootusetu. Aga seda on sõda ka.

(c) Kaader filmist “Dunkirk”

Sõbra meelest on “Dunkirki” üheks keskseks küsimuseks “Mis on vaprus?”, kuid minu jaoks oli selle kese palju rohkem ellujäämisel ning valmisolekul surmaga leppida ja (meeleheitlikul) elujanul. Nolan näitab seda huvitaval viisil. Algatuseks on meil verinoored reamehed, kes iga hinna eest üritavad Dunkirkist pääseda. Tähendagu see siis lootusetut ettevõtmist sõelapõhjaks lastud alusega merele minnes või kaaslaste relvaga ähvardamist. Teises kahes ajaraamistikus on tegelased küpsemad, rohkem valmis selleks, mis võib ees oodata ja lähevad sellele teadlikult vastu.

(c) Kaader filmist “Dunkirk”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s