Fat Front (2019)

Fat Front ehk “Rasvarinne” on dokumentaalfilm neljast Skandinaavia noorest naisest — Helene, Marte, Pauline ja Wilde –, kes ei häbene seda, et nad on paksud. Nad on osa kasvavast, paksude naiste sotsiaalsest liikumisest (inglise keeles fat-activism movement), mis võitleb kaasatuse eest ning taotleb kehapositiivsust. Nende sõnum on lihtne: sa oled ilus sõltumata kaalunumbrist ja oma keha — ükskõik, milline see on — ei pea keegi häbenema, sest teist sul ei ole.

Üldplaanis on filmi toon helge ja optimistlik, kuid intervjuudest tuleb esile nende südamevalu. Viimast tingib asjaolu, et neile on juba varasest lapsepõlvest selgeks saanud, et ühiskonnas on kindel iluideaal ning sellesse raamistikku mahtumata tuleb oma keha häbeneda ja kas või nahast välja pugeda, et neile ootustele vastata.

Tegelikult ei kannata selle ootuse käes vaid need neli dokumentaali peategelastest naist, vaid see on juba aastakümneid (kui mitte -sadu) olnud Lääne normaalsus, millest ei jää puutumata üksi selle ühiskonna liige. Selle illustreerimiseks on autorid Louise Detlefsen ja Louise Kjeldsen lisanud montaažilaua taga filmi klipi Naomi Wolfi intervjuust, milles ta selgitab, et ehkki teise feminismilaine tulemusel on naised saavutanud suuremad sotsiaalsed vabadused ja õigused, on oluliselt tugevnenud neile esitatavad ebarealistlikud ilustandardid.

Probleem peitub aga selles, et filmi autorid jätavad selle teema avamata ning näivad eeldatavat, et vaataja on kindlasti Wolfi ideedega tuttav. Kahetsusväärne on ka see, et fat-activism jäetakse selgelt konteksti asetamata, ehkki kahtlemata on kehapositiivsusel keskne roll ebarealistlike ilustandardite teadvustamisel ja nende vastases liikumises.

Dokumentaali tugevaim külg on selle emotsionaalne tahk. Helene, Marte, Pauline ja Wilde on pärast pikki eneseotsinguid — ja mõnel juhul ka söömishäireid — jõudnud äratundmiseni, et nad on ilusad ja võimekad naised, kes ei pea enda keha pärast vabandust paluma. Film näitab vahetult, et nad on otsustanud enese vihkamise ja süütunde selja taha ning milliseid teadlikke samme nad oma igapäevaelus selle nimel astuvad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s