TOP TEN TUESDAY | 5 raamatut, mis jäid mullu lugemata

Erinevate raamatublogide ning Instagrami ja YouTube’i raamatukanalite põhjal on mulle jäänud mulje, et väga paljud koostavad omale konkreetsed TBR (to be read) nimekirjad, mis peaksid katma kas kogu kalendriaasta, aastaaja või mõne muu tsükli. Mina oma TBR nimekirjale nii süstemaatiliselt ei lähene: mul on GoodReadsi pidevalt täienev, kuid mitte täielik nimekiri raamatutest, mida ühel päeva lugeda tahaksin, kuid ma ei loe teoseid lähtuvalt sellest mitmendal kohal ja kas nad üldse selles nimistus on.

Seepärast pole ka sellenädalane TTT teema minu lemmikute killast. Kuidas teha ülevaadet neist raamatutest, mille lugemine eelmisel aastal plaanis oli, kuid milleni lihtsalt ei jõudnud, kui ühtegi konkreetset plaani pole kunagi eksisteerinud? Lahendus: nimeta raamatud, mille lugemisega detsembri lõpuks ühele poole ei jõudnud (olen üks neist inimesest, kes loeb korraga mitut raamatut).


Margaret Atwood Dearly

Dearly on üle kümne aasta esimene Margaret Atwoodi avaldatud luulekogu, milles autor käsitleb armastuse, kaotuse, aja kulgemise, looduse olemuse ja zombie (jah!) temaatikat. Tema luule on selgelt isikupärane ja sisekaemuslik.

Seetõttu on Atwoodi luuletusi ka keeruline pikalt ja järjestikku lugeda. Pigem on tegemist luulekoguga, mille juurde aeg-ajalt naasta. Tekstid nõuavad, et neile antaks ruumi ja aega settimiseks.

GoodReadis kasutajad valisid Dearly 2020. aasta parimaks luulekoguks.

Hannah Jewell 100 Nasty Women of History

Endine Buzzfeedi vanemtoimetaja Jewell on koostanud humoorika kogumiku, mis koondab saja võimeka, tegusa ja maailma muutnud naise lühibiograafiaid. Raamau ülesehitus on selline, mis võimaldab seda lugeda jao kaupa ja suvalisest järjestuses.

Siin-seal mõjuvad autori naljad ja keelekasutus minu jaoks võõristavalt, mille pärast puudub mul suurem motivatsioon raamat võimalikult kiiresti kaanest kaaneni läbi lugeda. Ent see muidugi ei tähenda, et aines oleks halb: raamatus käsiteletavad naised on tõesti märkimisväärseid ja huvitavaid asju korda saatnud.

Martin Ehala “Identiteedimärgid. Ühtekuuluvuse anatoomia”

Vaidlen ja nõustun Ehala mõtetega tegelikult juba tunamullust peale. Pärast seda, kui TÜ-s eriala vahetasin, jäi see raamat soiku ja viimane peatükk ootab lugemist.

Mind ja Ehalat mõjutavad erinevad akadeemilised koolkonnad, millest tuleneb ka antud raamatu suurim pluss: see innustas akadeemilist debatti. Ent nüüd, kui olen otsustanud rahvusliku identiteedi teemaga pausi pidada ning teistele uurimisainestele keskenduda, napib jätkamiseks sisemist motivatsiooni.

Ernest Hemingway “Vanamees ja meri”

Algselt oli mul plaanis see lugematutes “X raamatut, mida ühe nädalavahetusega lugeda” nimekirjades esinev klassika jõulude ajal läbi lugeda. Jõudsin ehk veerandini, kuid siis oli vaja hakata jõululaua katmiseks süüa tegema, lasteaiaealise vennatütre kunsti imetleda ning elevil koera üldse mitte nii mänguhoos kassist lahutada.

Loo moraal: perekondlikuks pikaks nädalavahetuseks see raamat ei sobi.

Uue aasta algul see aga enam ei kõnetanud. Lasen pausi sisse ning loen siis lõpuni.

Jean-Pierre Minaudier “Grammatika ülistus”

Minaudier on kirglik kollektsionäär, kelle koduraamatukogus seisab aukohal keeleteaduslike teoste kollektsioon 1296 teosega, milles kirjeldatakse 931 keelt.

Antud teoses jagab ta oma sõnarändude käigus avastatud rõõme ning kui uskuda raamatu tagakaanel olevat teksti, siis on tegemist uskumatult naljaka raamatuga ning õrna austusavaldusega maailma rahvastele ja keeltele.

Alustasin raamatuga eelmise aasta lõpus ega oska veel hinnangut anda, kui täppi see lubadus on, kuid algus tundub paljulubav.


Top Ten Tuesday sarja veab That Artsy Reader Girl.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s