Sea aasta (2021)

(C) Kaader filmist “Sea aasta”

Tänavuse Tallinna dokumentaalfilmide festivali DocPoint avas 2019. aastale tagasivaated Raimo Jõeranna “Sea aasta”. Filmi saamisloo kohta ütles režissöör, et ta tundis 2018. aasta suvel, et midagi on õhus: “Oli tunne, et midagi on nagu õhus, midagi võiks juhtuma hakata. Ma ei teadnud, mis see on, aga poliitiliselt oli asi käest ära, keskkonnateemad olid õhus, inimesed olid tänavatel. Dokumentalisti jaoks oli see väga huvitav aeg.”

Mistap ongi mitmed kriitikud “Sea aasta” ristinud ambitsioonikaks murefilmiks. Mulle isiklikult ei meeldi see sõna, kuid asja tuum on õige. “Sea aasta” on aus tagasivaade 2019. aastale Eesti ühiskonnas. Seda aega iseloomustab poliitiliselt üleslaetud atmosfäär, keskkonnaprobleemide eitamine, ühiskondlik lõhenemine, mitmed meeleavaldused, tõrvikurongkäik. Filmi jõuab lõpuks otsaga koroonani ja kaadrid inimtühjadest Tallinna tänavatest pole mulle veel kunagi varem nii emotsionaalselt mõjunud.

“Aga koroona läheb mööda, kuid meie ühiskonda sisse juurdunud valukohad ja ebakõlad on enamalt jaolt alles. Küsimus on selles, kas me läheme kõigist nendest kogemustest edasi targemana või paneme sama lollilt edasi,” võttis Maria Ulfska imehästi kokku selle tunde, mida “Sea aasta” vaatamine tekitas.

Küll aga teeb mind mõneti nõutuks filmi tutvustuses kõlanud väide, et “Sea aasta” jutustab 2019. aasta murrangutest pooli valimata. Filmis on kasutatud mitmeid lõike Hasso Krulli intervjuust “Plekktrummis”, mis on montaaži käigus kohati omandanud uue, 2019. aasta arenguid kommenteeriva rolli. Krulli maneer on tasakaaluka ja rahuliku, ta on just kui mõistuse hääl. Selle kõrval mõjuvad filmis kasutatavad Mart Helme kõned ja sõnavõtud ehk veelgi grotesksemalt, kui argipäeval, mil neid ei saada vahetu võrdlusmoment.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s